Koliko vredi rad žene kod kuće?

Bez autora
Nov 23 2017

Kada bi se rad u domaćinstvu u Srbiji plaćao po minimalnoj ceni sata, za rad kod kuće žene bi godišnje zarađivale 1.650 dolara. To su podaci koje je objavio Republički zavod za statistiku u petoj po redu publikaciji "Žene i muškarci u Republici Srbiji, 2017". U 2010. godišnja zarada žena, obračunata po tadašnjoj minimalnoj ceni rada od 116 dolara, iznosila je 1.390 dolara. To znači da je i rad žena dobio na ceni. Ženski ti je posao nevidljiv. Radiš u firmi, onda trčiš kući, organizuješ svoje domaćinstvo, koje da bi bilo sve kako treba funkcioniše kao preduzeće. Kuvaš ručak, čistiš, peglaš, decu vodiš u školu, vrtić, na hobije. Brineš o njima, mužu, sebi kada dođeš na red. Kao servis si i opet kad sve završiš nema kraja. Sutra je novi dan i nove obaveze i sve otpočetka. I tako ceo život, priča Jelena Kostić iz Zemuna.

Koliko vredi rad žene kod kuće?Kada bi se rad u domaćinstvu u Srbiji plaćao po minimalnoj ceni sata, za rad kod kuće žene bi godišnje zarađivale 1.650 dolara.

To su podaci koje je objavio Republički zavod za statistiku u petoj po redu publikaciji "Žene i muškarci u Republici Srbiji, 2017". U 2010. godišnja zarada žena, obračunata po tadašnjoj minimalnoj ceni rada od 116 dolara, iznosila je 1.390 dolara. To znači da je i rad žena dobio na ceni.

- Ženski ti je posao nevidljiv. Radiš u firmi, onda trčiš kući, organizuješ svoje domaćinstvo, koje da bi bilo sve kako treba funkcioniše kao preduzeće. Kuvaš ručak, čistiš, peglaš, decu vodiš u školu, vrtić, na hobije. Brineš o njima, mužu, sebi kada dođeš na red. Kao servis si i opet kad sve završiš nema kraja. Sutra je novi dan i nove obaveze i sve otpočetka. I tako ceo život - priča Jelena Kostić iz Zemuna.

Duplo više rade u odnosu na muškarce

Istraživanja o korišćenju vremena iz 2010. i 2015. godine potvrdila su stereotipe koji važe na našim prostorima. Bez obzira na to da li su zaposlene ili ne, žene, u odnosu na muškarce, dvostruko više vremena rade u kući, a upola manje vremena provode na plaćenim poslovima. Za zaposlene žene, rad u kući postaje druga smena.

Godine 2015. vreme provedeno na plaćenom poslu održalo se skoro na istom nivou kao pre pet godina, dok je neplaćeni rad blago smanjen kod oba pola.

I kad se penzionišu, kraće žive

Žene, bez obzira na stepen obrazovanja, više rade u ukupnim poslovima od muškaraca. Što su obrazovanije, više vremena provode na plaćenim poslovima, kao i muškarci.

„Bez obzira na obrazovanje, na kućnim poslovima žene provode oko četiri i po sata, a muškarci oko dva sata.

Surova statistika, ne samo da nije na strani kada je rad nežnijeg pola u pitanju, već i pokazuje da žene, i kada su u penziji, žive kraće od muškaraca.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik